niedziela, 13 grudnia 2009

Ogrody zamku Chenanceaux

A może tak na moment oderwać się od świątecznych przygotowań, gorączki zakupów,sprzątania,planowania świątecznego menu i pieczenia pierników i pozwolić sobie na małą wycieczkę...?
Zamek w Chenenceaux to jeden z zamków nad Loarą -zwany zamkiem Sześciu Dam, które tam mieszkały i przyczyniły się do świetności rezydencji. Otoczenie zamku urzeka starannie utrzymanym ogrodem , z mnóstwem pięknych ,kwiecistych klombów, starannie przystrzyżonych trawników i romantycznych zakamarków.Parę fotek stamtąd dla poprawienia nastroju i przywołania wakacyjnych, zielonych klimatów.
Prawdziwą atrakcją zamku jest kuchnia, urządzona starymi meblami , z imponującym zbiorem starych naczyń kuchennych,miedzianych rondli i form do ciast....ale to osobny temat...
9 komentarzy:

 1. Och Francja... Ten zamek jest cudowny. Ten chyba najbardziej mi się podoba z któych widziałam. Na wodzie przetrwał tyle lat... Byłam w nim nie dawno. Ale cały obszar jest niewiarygodny. Jadąc samochodem co chwila natykamy się na zamki. Coś niesamowitego!

  OdpowiedzUsuń
 2. Izo, piękne zdjęcia pokazałaś.
  Podobno 'zamki nad Loarą' to ta najprawdziwsza Francja. Przynajmniej tak nasza 'francuzica' twierdziła.

  OdpowiedzUsuń
 3. czasami wydaje mi sie ze moglabym w zamku mieszkac ,kiedys moj M zrobil mi celowo wycieczke po zamkach we francji,niezapomne :)

  OdpowiedzUsuń
 4. To fakt,że te zamki wydają się takie "mieszkalne" ,jakieś takie udomowione.
  Faktem jest ,ze zamki nad Loarą to flagowe elementy francuskiej turystyki ale przychodzi mi od razu refleksja dlaczego u nas nie potrafimy wykorzystac "substancji" zabytkowej ,jaką są pałace zamki,rezydencje ,cho by tu na Dolnym śląsku.Tyle zabytków obraca się w ruinę....pewnie znowu wszystko rozbija się o pieniądze..
  Dziękuję zapracowanym kobietom za odwiedziny.

  OdpowiedzUsuń
 5. Dziękuję za wycieczkę w niezwykłe miejsce.
  Wesołych Świąt Izo!

  OdpowiedzUsuń
 6. Droga Izo, najserdeczniejsze życzenia świąteczne dla Ciebie i Twoich bliskich!
  Dołączają się wszystkie moje stworzenia

  OdpowiedzUsuń
 7. Izo dziękuję za życzenia. Tobie również zyczę radosnych i spokojnych świat Bożego Narodzenia spedzonych w rodzinnej atmosferze
  Dorota

  OdpowiedzUsuń
 8. Izo, najlepsze życzenia na Boże Narodzenie, a głównie zdrowia i spokoju.

  OdpowiedzUsuń
 9. pamietam go!jakies 15 lat temu mialam okazje go zwiedzić, najbardziej urzekly mnie drzewka pomarańczowe stanowiace szpaler - alejkę przed wejściem głównym, most prowadzacy poprzez rzekę i osobliwe malowidła juz w środku...

  OdpowiedzUsuń